Nowoczesne technologie, rozwój środowiska cyfrowego pozwala na dostęp do bardzo wielu źródeł informacji i wiedzy oraz dzielenia się nią na dużą skalę. To jednak daje możliwość manipulowania przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów dlatego pamiętajmy, że:
1. NAGŁÓWKI TO NIE WSZYSTKO.
Sensacyjny charakter nagłówków, który może wprowadzać w błąd ma za zadanie przyciągnięcie uwagi czytelnika i zachęcenia go do kliknięcia dlatego zawsze zapoznaj się z całym tekstem.
2. DATA PUBLIKACJI.
Informacje, które jeszcze niedawno były aktualne, szybko tracą na ważności dlatego istotne jest sprawdzanie dat publikowanych materiałów.
3. OPCJA WYSZUKIWANIA OBRAZEM.
Dzięki tzw. odwrotnemu wyszukiwaniu obrazem można często w łatwy sposób wykryć fotomontaże czy zdjęcia wyrwane z kontekstu. Pozwala na to, m.in. wyszukiwarka Google, Bing czy wtyczka TinEye.
4. ROZWAGA W KOMENTOWANIU I REAGOWANIU NA TREŚCI.
Udostępniając niesprawdzone wiadomości możesz nieświadomie przyczynić się do rozpowszechniania dezinformacji.
5. POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA CZYTANYCH TREŚCI.
Błędy językowe, dziwnie brzmiące sformułowania i kalki językowe mogą być znakiem do czujności. Programy translatorskie często nie są w stanie przekazać niuansów językowych. Warto zawsze weryfikować tłumaczenia, ponieważ automaty popełniają błędy.
6. TYLKO WIARYGODNE I RZETELNE ŹRÓDŁA INFORMACJI.
Nie wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych mają specjalistyczną wiedzę na różne tematy dlatego korzystajmy z informacji z dużych agencji prasowych, redakcji fact-checkingowych, takich jak Reuters czy Associated Press, bądź ze znanych, opiniotwórczy serwisów internetowych. Weryfikuj informacje wśród portali będących sygnatariuszami IFCN.
7. WSPIERAJ TYLKO ZWERYFIKOWANE ZBIÓRKI.
Upewnij się, że wybrana zbiórka jest wiarygodna. Wesprzyj jedną ze zweryfikowanych organizacji lub prowadzona przez znane Ci osoby.