W poniedziałek 9 czerwca o godzinie 18:00 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku odbyło się wyjątkowe spotkanie pt. „Historia na ochotnika”, zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. prof. Zbigniewa Wójcika w Sulejówku we współpracy z OSP Sulejówek w ramach działalności Archiwum Społecznego Sulejówka, które od 2016 roku gromadzi lokalne wspomnienia, zdjęcia, dokumenty i pamiątki związane z historią miasta i jego mieszkańców i które jest przedsięwzięciem partnerskim Biblioteki, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka.
Gości powitała Iwona Zbroszczyk dyrektorka Miejskiej Biblioteki wprowadzając również w tematykę spotkania.
Agnieszka Tkacz – wiceprezeska OSP i jednocześnie kronikarka jednostki opowiedziała o stuletniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku, przywołując ważne wydarzenia, ludzi i przemiany, jakie zaszły na przestrzeni dekad. Towarzyszyły tej opowieści fotografie z Izby Pamięci, krótki film ze wspomnieniami dotyczącymi kina Grażyna dostępny na portalu sulejowekposasiedzku.pl – interaktywnej mapie, na której prezentowana jest kolekcja Archiwum Społecznego Sulejówka.
Uczestnicy mieli również możliwość dzielenia się swoimi wspomnieniami i refleksjami.
Spotkanie miało otwarty i życzliwy charakter – wiele osób odniosło się do przedstawionych historii, dodając własne doświadczenia związane z działalnością OSP czy życiem miasta.
W sali remizy zaprezentowana została również wystawa archiwaliów z Izby Pamięci OSP, na którą złożyły się fotografie, artefakty, kroniki, wpisy, odznaczenia i inne pamiątki zebrane przez członków straży. Kolekcja – dostępna tylko na czas wydarzenia – zachwyciła gości swoim bogactwem i różnorodnością. Dodatkowe materiały na wystawę przyniósł m.in. Andrzej z Lasu (Sulejówek - Przystanek Historia), lokalny pasjonat historii, który dzielił się także swoją wiedzą.
W spotkaniu wzięli udział również inni miłośnicy lokalnej przeszłości, w tym Burmistrz Miasto Sulejówek , Arkadiusz Śliwa, który również zabrał głos, dziękując organizatorom za podjęcie tej ważnej inicjatywy. Całości wydarzenia towarzyszyła serdeczna atmosfera – nie zabrakło kawy, herbaty i poczęstunku, co sprzyjało rozmowom i wspomnieniom.
Wydarzenie potwierdziło, jak ważne są takie spotkania dla budowania lokalnej tożsamości, utrwalania pamięci i wzmacniania więzi.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i mamy nadzieję spotykać się na kolejnych wydarzeniach w ramach Archiwum Społecznego Sulejówka – projektu, który przypomina, że historia miasta to także nasza historia.
Dodatkowo, tym wydarzeniem, wpisaliśmy się w program „Archifestu. Dni archiwów społecznych”. To spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane w dniach 6–9 czerwca 2025 roku przez archiwa społeczne z całej Polski. W ten sposób wspólnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Archiwów, który obchodzony jest 9 czerwca. Koordynatorem „Archifestu” jest Centrum Archiwistyki Społecznej.
---
Jeśli posiadasz zdjęcia, pamiątki lub wspomnienia związane z Sulejówkiem – podziel się nimi! Pomóż nam zachować je dla przyszłych pokoleń.
Hostoria na ochotnika - relacja ze spotkania
Utworzono dnia 12.06.2025
Fotorelacja ze spotkania "Historia na ochotnika"
Utworzono dnia 13.06.2025, 10:12