Jesteśmy zawsze wdzięczni za pamięć oraz książki, które przekazują Państwo bibliotece.
Tym razem bardzo serdecznie dziękujemy Panu Bogusławowi Masłowskiemu, który przekazał nam komplet książek widocznych na zdjęciach.
Część z nich to pozycje, które Pan Bogusław otrzymał w darze od Bogdana Kreczmera, mieszkańca Sulejówka i uznanego botanika, entomologa, muzyka i kolekcjonera motyli, które zbierał zarówno w Sulejówku, jak i na Madagaskarze, gdzie towarzyszył m.in. Arkademu Fiedlerowi w rządowej wyprawie pod kierunkiem majora Mieczysława Lepeckiego (adiutanta Marszałka Piłsudskiego) w 1937 roku ("Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo").
Do podarowanych bibliotece książek Pan Bogusław wraca pamięcią także we wspomnieniach, którymi podzielił się z nami, z Archiwum Społecznym Sulejówka, a które można poznać na portalu Sulejówek po sąsiedzku:
https://sulejowekposasiedzku.pl/.../dom-rodziny-kreczmerow/
Większość z książek, które otrzymaliśmy w darze wydana jest w serii Biblioteka Polsko-Indyjska, założonej przez Wandę Dynowską i Maurycego Frydmana w 1944 w Madrasie w Indiach. Istniała ona do 1971. Celem Biblioteki była szeroko pojęta popularyzacja kultury, literatury, historii i religii Indii w Polsce oraz kultury, literatury i historii polskiej w Indiach.
Wanda Dynowska większość swoich zarobków w konsulacie polskim w Bombaju przeznaczała na fundowanie działalności Biblioteki, m.in. na zakup polskich czcionek drukarskich (na jednym ze zdjęć widzimy adnotację wydawcy o braku polskich czcionek).
Była tłumaczem, korektorem, zdobywała papier i fundusze, zmagała się z wieloma trudnościami związanymi z wydawaniem i rozpowszechnianiem książek. Dużym sukcesem Biblioteki Polsko-Indyjskiej - literackim i wydawniczym – były kolejne edycje sześciu tomów Antologii Indyjskiej – w tym przypadku Dynowska korzystała z funduszy Indyjskiego Ministerstwa Oświaty.
Dary dla biblioteki
Utworzono dnia 05.06.2023
Dary dla biblioteki
Utworzono dnia 22.06.2023, 09:52