Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Miejska Biblioteka Publiczna w Sulejówku

Dary dla biblioteki

Utworzono dnia 05.06.2023

Jesteśmy zawsze wdzięczni za pamięć oraz książki, które przekazują Państwo bibliotece.
Tym razem bardzo serdecznie dziękujemy Panu Bogusławowi Masłowskiemu, który przekazał nam komplet książek widocznych na zdjęciach.
Część z nich to pozycje, które Pan Bogusław otrzymał w darze od Bogdana Kreczmera, mieszkańca Sulejówka i uznanego botanika, entomologa, muzyka i kolekcjonera motyli, które zbierał zarówno w Sulejówku, jak i na Madagaskarze, gdzie towarzyszył m.in. Arkademu Fiedlerowi w rządowej wyprawie pod kierunkiem majora Mieczysława Lepeckiego (adiutanta Marszałka Piłsudskiego) w 1937 roku ("Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo").
Do podarowanych bibliotece książek Pan Bogusław wraca pamięcią także we wspomnieniach, którymi podzielił się z nami, z Archiwum Społecznym Sulejówka, a które można poznać na portalu Sulejówek po sąsiedzku:
https://sulejowekposasiedzku.pl/.../dom-rodziny-kreczmerow/
Większość z książek, które otrzymaliśmy w darze wydana jest w serii Biblioteka Polsko-Indyjska, założonej przez Wandę Dynowską i Maurycego Frydmana w 1944 w Madrasie w Indiach. Istniała ona do 1971. Celem Biblioteki była szeroko pojęta popularyzacja kultury, literatury, historii i religii Indii w Polsce oraz kultury, literatury i historii polskiej w Indiach.
Wanda Dynowska większość swoich zarobków w konsulacie polskim w Bombaju przeznaczała na fundowanie działalności Biblioteki, m.in. na zakup polskich czcionek drukarskich (na jednym ze zdjęć widzimy adnotację wydawcy o braku polskich czcionek).
Była tłumaczem, korektorem, zdobywała papier i fundusze, zmagała się z wieloma trudnościami związanymi z wydawaniem i rozpowszechnianiem książek. Dużym sukcesem Biblioteki Polsko-Indyjskiej - literackim i wydawniczym – były kolejne edycje sześciu tomów Antologii Indyjskiej – w tym przypadku Dynowska korzystała z funduszy Indyjskiego Ministerstwa Oświaty.

Dary dla biblioteki

Utworzono dnia 22.06.2023, 09:52

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin

W tym tygodniu: 122

W poprzednim tygodniu: 157

W tym miesiącu: 496

W poprzednim miesiącu: 797

Wszystkich: 31778

Pozostałe

Logo Biuletynu Informacji Publicznej

logotyp portalu Sulejówek po sąsiedzku

 

Projekt Mała książka wielki człowiek w Bibliotece w Sulejówku
Bezpłatny dostęp do Legimi w Bibliotece w Sulejówku

logotyp facebook

Logotyp Patriotyzmu Jutra