Królowa śniegu? Brzydkie kaczątko? Calineczka? Z pewnością każdy, kto zna baśnie Andersena wyobrażał sobie ten bajkowy świat i bohaterów bajek.
Dzieci pokazały nam, że ich wyobraźnia jest ogromna, ale i znajomość samych baśni bardzo duża.
Wieczór z Andersenem, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sulejówku 20 kwietnia poprzedził konkurs plastyczny na ilustrację do jednej z baśni. Wszystkie prace można było obejrzeć, a ostatecznie ozdobią one werandę, by każdy kto wejdzie do Biblioteki mógł je podziwiać.
Na wieczorze dzieci poznały postać Hansa Christina Andersena: zobaczyły jak wyglądał na fotografii i rysunkach oraz wysłuchały wiersza „List do Andersena” Joanny Kulmowej.
Po tym krótkim wstępie zarówno dzieci, jak i rodzice, wysłuchali baśni „Pasterka i kominiarczyk”.
Potem nadszedł czas na zagadki. Goście wieczoru bardzo szybko odgadywali tytuły baśni. Kilka zagadek było ukrytych w balonach, które musieliśmy przebić, by wydobyć ze środka wierszowaną zagadkę.
Historię o brzydkim kaczątku dzieci musiały opowiedzieć nam same po tym jak ułożyły chronologicznie ilustracje do bajki. A zrobiły to zaskakująco szybko.
Także odgadywanie utworów po fragmentach nie sprawiło większej trudności. Już po kilku wyrazach potrafiły podać tytuł. Trudności sprawił jedynie „Świniopas”.
Nie zabrakło także rysowania. Każdy miał za zadanie zaprojektować suknię księżniczki na ziarnku grochu. Wszystkie wyszły pięknie i nie potrzebne były stoliki. Dywan, podłoga i ławeczki okazały się wystarczające.
Na wszystkich czekały słodycze, jabłka oraz niespodzianka. Loteria książkowa. Każdy wyszedł z pamiątką.
Na koniec wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu plastycznego. Jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy za przybycie i dobrą zabawę.